پرینت

امضای 13 تفاهم‌نامه همکاری بین دانشگاه‌های علوم پزشکی بغداد و ایران

سرپرست هیات دانشگاه‌های علوم پزشکی عراق و رییس دانشکده بیوشیمی دانشگاه علوم پزشکی کربلا، گفت: تاکنون 13 تفاهم نامه بین دانشگاه‌های بغداد و ایران امضا شده است.


به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه آذربایجان شرقی، ‌دکتر فاضل آل طعمه در دیدار با نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی و امام جمعه تبریز که در بیت وی صورت گرفت، از جمله دانشگاه‌های طرف تفاهم را شش دانشگاه علوم پزشکی از جمله تبریز، تهران، مشهد و اصفهان عنوان کرد.

وی همچنین با تبریک پیروزی انقلاب اسلامی افزود: صدام ملعون موجب جدایی مردم دو کشور شده بود، اما در فضای کنونی با سفر زایران ایرانی به کربلا و دیگر عتبات مقدس عراق ارتباط های خوبی بین دو کشور برقرار شده و سفر مردم عراق به مشهد این فضا را تقویت کرده است.

علیرضا یعقوبی رییس دانشگاه علوم پزشکی تبریز نیز در این دیدار گفت: تعاملات و ارتباطات دو طرفه از یک سو به پیشرفت علم و دانش در عراق کمک کرده و از سوی دیگر برای ایران تاثیرگذار بوده و باعث شده مرزهای دانش فراتر از مرزهای جغرافیایی توسعه یابد.

علیرضا یعقوبی اظهارکرد: حسن نیت عمیقی بین ایران و عراق وجود دارد و مناسباتی که کادر و هیات علمی دانشگاه های علوم پزشکی دو کشور با هم برقرار کرده‌اند، آینده روشنی را نوید می‌دهد.

قائم مقام وزیر بهداشت در استان افزود: علایق و روابط بین جمهوری اسلامی ایران و عراق بویژه مردم شیعه کربلا و نجف با شیعیان ایران در اوج محبت قرار دارد و این روابط طوری است که مرزهای جغرافیایی نیز مانع این محبت‌ها نشده و تاثیر خود را از دست داده است.

یعقوبی گفت: بعد از سقوط رژیم صدام این ارتباط ها و همکاری‌های دو جانبه به وجود آمده و توسعه بیش از پیشی پیدا کرده بویژه در موضوع بهداشت و درمان این توسعه ارتباط‌ها نمود پیدا کرده است.

وی افزود: اما بسترهای مناسب بیشتری برای توسعه همکاری‌ها به صورت عمیق‌تر از امروز می‌تواند وجود داشته باشد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی یادآور شد: پیش از این هیاتی از دانشگاه علوم پزشکی تبریز از دانشگاه‌های علوم پزشکی بغداد، کربلا و نجف دیدن کردند که توسعه همکاری‌ها و ارتباط کنونی نتیجه آن دیدار است.

گفتنی است در پایان این دیدار از سوی امام جمعه تبریز کتاب‌هایی به رسم هدیه به هیات عراقی تقدیم شد.

 

منبع : ایسنا