پرینت

صادرات 7/1 میلیاردی خدمات به عراق

از ابتدای امسال تا پایان بهمن بالغ بر یک‌میلیارد و ۷۰۰میلیون دلار خدمات فنی مهندسی به عراق صادرشده است.


مجید قربانی فراز، مسئول امور تجاری عراق در سازمان توسعه تجارت ضمن بیان این مطلب، افزود: در ۱۰ ماه نخست امسال نیز بیش از پنج میلیارد و ۱۰۰میلیون دلار کالای غیرنفتی از کشور به عراق صادر شده است.به گفته وی، حجم صادرات غیرنفتی ایران به عراق حدود پنج‌میلیارد و ۲۰۰میلیون دلار بوده است.

قربانی فراز با اشاره به اهمیت مرزهای واقع شده میان ایران و اقلیم کردستان عراق، تصریح کرد: در سال‌های ۹۰ و ۹۱ به ترتیب ۷۰ و ۵۰درصد از کالاهای صادر شده به بخش عربی عراق، از گمرکات واقع شده در مرز‌های مشترک ایران با اقلیم کردستان از کشور خارج می‌شود.

وی افزود: شش گمرک فعال بین ایران و عراق وجود دارد که در سه مرز تمرچین، باشماق و پرویزخان در مرزهای اقلیم کردستان قرار دارند و سه مرز مهران، شلمچه و چذابه نیز در مرزهای مشترک ایران با بخش عربی عراق واقع شده‌اند.

مسئول امور تجاری عراق در سازمان توسعه تجارت با اشاره به بازدید صورت گرفته از مرز تمرچین، گفت: سالن مسافری این مرز که گنجایش پذیرایی از یک‌هزار نفر را دارد ۹۰درصد پیشرفت کاری داشته است و بنا به وعده مسئولان آن، این سالن در اردیبهشت سال آینده افتتاح خواهد شد.

وی با اشاره به ‌این‌که در جریان این بازدید، جلسه‌ای برای بررسی مشکلات و کمبود‌های مرز تمرچین برگزار شد، تاکید کرد: مقرر شد تا اعتبار لازم برای خریداری دستگاه ایکس‌ری تامین شود.

قربانی فراز تصریح کرد: از آنجا که صادرکنندگان در قبال صادرات خود ریال از مشتریان عراقی دریافت می‌کنند، از این‌رو برای پرداخت تعهدات بازگشت ارز با مشکلاتی روبه‌رو شده‌اند.

وی با اشاره به برگزاری جلسه‌ای برای برطرف کردن این مشکل با استاندار آذربایجان‌غربی، یادآور شد: این مسئله باید توسط مسئولان بلندپایه و در ستاد ویژه مورد بررسی قرار گیرد تا تعهد بازگشت ارز برای این دسته از صادرکنندگان برداشته شود.

منبع: سازمان توسعه تجارت ایران